Pompa ciepła – trafiona inwestycja?

pompaKażda osoba budująca dom, zastanawia się jaka metoda ogrzewania będzie najtańsza. Warto przemyśleć dokładnie tę decyzję, ponieważ dobry wybór może przynieść nam wiele korzyści. Trafiona inwestycja systemu grzewczego, potrafi zwrócić się już po kilku latach użytkowania.

Ogrzewanie gazowe, olejowe czy elektryczne, zaczyna ustępować znacznie lepszej metodzie, jaką jest zastosowanie pompy ciepła. Jej działanie jest odwrotnością pracy lodówki – pompa pobiera energię z ziemi, wody lub powietrza i przekształca ją w ciepło, które posłuży do podgrzania wody, bądź budynku. W upalne dni to nowoczesne urządzenie podbiera zimno z głębi ziemi i wspomaga pracę klimatyzacji. Jest bardzo wiele korzyści, jakie płyną z wykorzystania pompy ciepła, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup tej maszyny.

Zalety pompy ciepła

Z pracy pompy ciepła można czerpać wiele pożytku. Skupmy się zatem na najważniejszych zaletach, jakie posiada to urządzenie.

 

1. Oszczędność

Wykorzystanie pompy ciepła firmy NIBE-Biawar, jest zdecydowanie najtańszym sposobem ogrzania domu. Roczna wartość ocieplenia powietrza w budynku o powierzchni 100 – 150 metrów kwadratowych wynosi 1000 – 1500 zł.

2. Wielofunkcyjność

W miesiącach zimowych pompa produkuje ciepłą wodę użytkową i ogrzewa budynki, natomiast w trakcie trwania lata schładza je. Istnieje możliwość działania, za które odpowiedzialny jest rekuperator, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła i osuszania powietrza.

3. Ekologia

Dla niektórych mniej, dla innych bardzo istotna funkcja. W całej Unii Europejskiej usilnie walczącej z emisją CO2, pompy uważane są jako rozwiązanie ekologiczne. Wytwarzana przez nie energia nie przyczynia się do powstawania spalin, w miejscu jej działania. Przyczyniamy się zatem do dbania o środowisko naturalne, ponieważ produkujemy tzw. „czystą” energię.

4. Bezobsługowość

Argument przemawiający w szczególności do osób, które mają mało czasu. Pompa ciepła, dostępna na stronie www.biawar.com.pl,  dopasowana jest do powierzchni i kubatury obiektu, nie wymaga żadnej atencji i jest zupełnie bezobsługowa. Nie musimy pamiętać o dołożeniu opału, rozpalaniu, czy czyszczeniu pieca.

Są to najważniejsze i najczęściej wymienianie zalety korzystania z pomp ciepła. Oprócz tego specjaliści wymieniają jeszcze atuty, takie jak: brak konieczności pozwoleń na montaż i użytkowanie pompy, łatwość instalacji urządzenia, brak ryzyka wybuchu bądź zaczadzenia, oszczędność miejsca oraz brak potrzeby budowania kotłowni i komina. Pompę ciepła można zainstalować wszędzie, bez względu  na rodzaj gruntu, czy sposobu użytkowania budynku.