Materiał drzwi zewnętrznych – na co ma wpływ?

Drewniane, stalowe, a może z tworzysz sztucznych? Gdy wybierasz drzwi zewnętrzne swojego domu, musisz wziąć pod uwagę kilka parametrów materiału – od wytrzymałości i wodoszczelności po współczynnik przenikania ciepła. Sprawdź, co oznaczają poszczególne oznaczenia i jaki mają wpływ na komfort użytkowania drzwi zewnętrznych!

Najważniejsze podczas wyboru drzwi zewnętrznych są trzy parametry:

  1. klasa wodoszczelności,
  2. klasa przepuszczalności powietrza,
  3. współczynnik przenikania ciepła.

To one decydują o tym, czy dane drzwi zewnętrzne spełnią nasze wymagania i czy wybraliśmy odpowiedni materiał – drewno, PCV czy metal? Sprawdź, co na ten temat mówią specjaliści ze sklepu Dobre Dla Domu.

Drzwi zewnętrzne drewniane – nieśmiertelna klasyka

Na ogół drzwi drewniane są najbezpieczniejszym wyborem. Najczęściej wykonuje się je z dębu lub sośniny, co daje z jednej strony wysoki stopień izolacji akustycznej i cieplnej (tak, drewno wygłusza!), a z drugiej wiele możliwości wyboru wariantów i zdobień oraz klasyczny, elegancki wygląd. Standardowe drzwi zewnętrzne drewniane mają współczynnik przenikania ciepła na poziomie U=0,8–2 W/(m2*K) zależnie od ocieplenia lub jego braku (czyli 0,8 do 2 watów energii uciekającej przez drzwi na metr kwadratowy razy temperatura w stopniach Kelwina – tak wylicza się w inżynierii przenikanie ciepła przez ciała stałe).

Jednocześnie pamiętajmy, że drewno ma pewne właściwości, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem drzwi. Wystawione na warunki atmosferyczne drewniane skrzydła mogą nasiąkać wodą i wypaczać się. Dlatego albo powinniśmy wybrać drzwi zewnętrzne drewniane z odpowiednią klasą wodoszczelności, albo umieścić je pod zadaszeniem.

Drzwi zewnętrzne stalowe – do zadań specjalnych

Drzwi zewnętrzne metalowe – wbrew nazwie – wyglądają jak drewniane. Zwykle są pokryte drewnopodobnym tworzywem lub okleiną, pod którą kryje się warstwa metalu, a w niej – sztywna pianka poliuretanowa zapewniająca izolację termiczną.

Drzwi zewnętrzne stalowe są wyjątkowo wytrzymałe w porównaniu z drewnianymi oraz popularnymi aluminiowymi. Wykonuje się je ze stali ocynkowanej. Mogą wytrzymać nawet ekstremalne warunki atmosferyczne bez dodatkowej konserwacji – i to przez długie lata. Powszechnie uważane są też za bezpieczne.

Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ich współczynnik przenikania ciepła jest gorszy niż w drzwiach zewnętrznych drewnianych (U=1,8–2,6) i że nie są tak dźwiękochłonne. Należy też dokładnie sprawdzić zamontowanie ościeżnicy – źle założona spowoduje zwiększenie utraty ciepła.

Drzwi zewnętrzne aluminiowe i PCV – przystępna cena i bogactwo wzorów

To dwa najmniej popularne materiały do produkcji drzwi zewnętrznych. Aluminium jest znacznie tańsze i lżejsze niż stal, jednak posiada te same wady, a do tego jest mniej wytrzymałe. Poleca się je raczej do wiatrołapu lub jako drzwi do pomieszczeń gospodarczych.

Drzwi z PVC są często stosowane jako tańszy zamiennik drzwi zewnętrznych drewnianych – wyglądają bardzo podobnie. To niezłe rozwiązanie, gdy poszukujemy atrakcyjnych, nowoczesnych wzorów, jednak pamiętajmy, że tego typu drzwi nie wytłumiają dźwięków tak jak drewniane, są cięższe i mogą się zniekształcić pod wpływem zbyt sztywnego montażu – mają dużą rozszerzalność w wysokich temperaturach.

Które drzwi zewnętrzne wybrać do nowoczesnego domu?

W odpowiedniej aranżacji każde drzwi zewnętrzne będą pasować do nowoczesnego domu. Najłatwiej dopasować drzwi zewnętrzne stalowe i PVC, jednak drewno – najbardziej klasyczne – również będzie się dobrze komponować. Przy dzisiejszej technologii producenci są w stanie przygotować szeroką ofertę drzwi zewnętrznych drewnianych i stalowych w niesamowitych kształtach i barwach – mimo że pozornie są to materiały mniej podatne na modyfikacje niż aluminium i PVC.

Przy zakupie drzwi weź pod uwagę klimat regionu, w którym mieszkasz – i wybierz materiał, który będzie dłużej odporny na warunki atmosferyczne.