Domy energooszczędne – jak to działa?

green-homeProjekty domów pasywnych i energooszczędnych w całości podporządkowane są idei oszczędzania energii. Budowane są z odpowiednio wyselekcjonowanych materiałów, bryła architektoniczna musi mieć określony kształt, drzwi i okna także nie są przypadkowo dobierane. Do tego dochodzi wentylacja, systemy odzyskiwania ciepła oraz wykorzystywania energii naturalnej. Wszystko to składa się na dom energooszczędny. Ale po kolei…

Budownictwo energooszczędne to z jednej strony odpowiedź na rosnące wciąż ceny energii, z drugiej – wpisanie się we wszechobecne ekotrendy. Nowoczesne rozwiązania służące do tworzenia domów pasywnych czy energooszczędnych nie są tanie, ale w perspektywie czasu, gwarantują zwrot z inwestycji. Dlatego między innymi tak wiele osób wybiera dziś tego typu rozwiązania.

Projekty domów oparte na oszczędzaniu, odzysku i poborze energii z otoczenia

Oszczędzanie energii rozpoczyna się już na etapie budowy domu. Ocieplając jego ściany i dach czy izolując fundamenty przy użyciu dobrej jakości materiałów i zastosowaniu sprawdzonej techniki, wpływamy na parametry cieplne budynku. Jeśli do tego dołożymy montaż energooszczędnych okien i zainwestujemy na przykład w gruntowy wymiennik ciepła i kolektory słoneczne na dachu, dość znacząco zredukujemy koszty energii niezbędnej przy normalnym użytkowaniu domu.

Energooszczędność domu – jak to wygląda w liczbach?

W przypadku budynku energooszczędnego (pasywnego) przyjmuje się, że potrzeba maksymalnie 15 kWh energii na metr kwadratowy powierzchni domu, aby zapewnić jego użytkownikom optymalny komfort cieplny. Oznacza to, że koszt ogrzewania może być niższy w takim domu (w porównaniu do domu, który nie jest energooszczędny) o około 90%! Założenie to jest realizowane – rzecz jasna – przy spełnieniu określonych warunków. Są to między innymi: zachowanie szczelności zewnętrznej powłoki budynku, redukcja mostków termicznych wewnątrz domu, ograniczenie strat ciepła poprzez montaż odpowiedniej jakości okien, efektywne wykorzystanie energii elektrycznej etc.

Minimalizowanie utraty ciepła z wnętrza domu

To jedna z kluczowych spraw, jeśli chodzi o domy energooszczędne. Izolacja ścian (lepiej zewnętrzna niż wewnętrzna) i niskoemisyjne okna (szyby zespolone z potrójnym szkłem) to podstawa, ale warto podkreślić także, że sam projekt acrhitektoniczny ma tu niebagatelne znaczenie. Im bryła budynku jest prostsza, im mniej ma otworów okienno – drzwiowych, załomów, wykuszy – tym lepiej, bo tym mniejsze są straty ciepła. Dobrze jest także umieszczać większość okien po stronie południowej oraz minimalizować ich liczbę na wyższych kondygnacjach. Aby dom był rzeczywiście energooszczędny, w zasadzie niezbędna jest instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Polega to na odzyskiwaniu energii ze zużytego powietrza, które bez obecności takie systemu byłoby po prostu wywiewane na zewnątrz. Bardzo dobra wentylacja budynku połączona z odzyskiem energii to nawet 95% oszczędności ciepła!

Energia naturalna na użytek domu

Domy pasywne oraz energooszczędne wykorzystują energię ze źródeł naturalnych, dlatego normą jest w takim przypadku montowanie kolektorów słonecznych oraz gruntowego wymiennika ciepła. Instalacja solarna służy zazwyczaj do podgrzewania wody użytkowej za pomocą promieni słonecznych. Okazuje się, że dzięki dobrym kolektorom (a takie nie tracą swojej żywotności nawet przez 20 – 30 lat) można pokryć blisko 60% rocznego zapotrzebowania na energię niezbędną do podgrzewania wody użytkowej w domu. Wymiennik jest z kolei urządzeniem, dzięki któremu pozyskuje się energię z gruntu i wykorzystuje ją do wentylowania domu. W zimie mamy dzięki temu „darmowe” ciepłe powietrze do ogrzania wnętrza, a w lecie zagwarantowany dopływ powietrza schłodzonego, dzięki czemu nie musimy montować dodatkowo klimatyzacji przydatnej w upalne dni.

Gotowe projekty domów energooszczędnych znajdziesz na http://www.archeton.pl/projekty-domow-energooszczednych