Dłuto na miarę – jak wyczarować drewniane detale do domu?

W dobie zalewu krajowego rynku wszelkiego rodzaju towarami do uzupełniania domowego wyposażenia, coraz większą cenę zyskują rzeczy wykonane własnoręcznie. Historia zatacza koło – za czasów naszych dziadków i babć, większość przedmiotów codziennego użytku robiono samodzielnie, a tylko niewielką część z nich kupowano w sklepach.

Następnie po rozwoju wolnego rynku okazało się, że wszystkie te rzeczy można niedrogo nabyć od producenta bądź dystrybutora. Po latach nastąpił jednak przesyt i obecnie znów wracają do łask własnoręcznie wykonane meble i dodatki oraz – co za tym idzie – wszelkiego rodzaju narzędzia, takie jak dłuta rzeźbiarskie czy ściski stolarskie.

Co można szybko zrobić samemu?

Posiadając odpowiednie akcesoria, można przygotować wiele ciekawych ozdób, które będzie cechować przede wszystkim oryginalność – nie ma obawy, że podobny przedmiot ujrzy się u znajomego. Tego typu aktywność to także doskonały sposób na relaks i zapewnienie sobie satysfakcji z osiągnięcia założonego celu. Dłuta rzeźbiarskie to jeden z podstawowych elementów wyposażenia, jakie warto posiadać. Bez nich nie sposób rozpocząć prac. Warto zaopatrzyć się również w dobry kątownik stolarski, by nadać odpowiedni kształt przygotowywanym pracom.

Czym charakteryzują się dłuta rzeźbiarskie?

Znajdujące się w sprzedaży modele warto dokładnie „prześwietlić”, nim podejmie się decyzję o zakupie z powodu efektownego wyglądu czy zapewnień producenta o ich trwałości. Ważną kwestią będzie tutaj tworzywo, z jakiego wykonano część roboczą – w przypadku stali dobry punkt odniesienia stanowi skala twardości Rockwella.

Im solidniejszy ten element, tym większa szansa, że narzędzie posłuży posiadaczowi przez długi czas oraz spisze się dobrze nawet przy najtwardszych gatunkach drewna. Nie bez wpływu na komfort pracy pozostaje z oczywistych względów rękojeść. Musi ona być miła w dotyku, ale warto zwrócić uwagę także na jej długość, w zależności od planowanych działań. W niektórych sytuacjach zbyt krótka rękojeść utrudnia skuteczną pracę.

Jak wybierać ściski stolarskie?

Istnieje kilka rodzajów ścisków, co warto mieć na uwadze przy dokonywaniu zakupu. Najlepszym wyborem jest zawsze skompletowanie przynajmniej po jednym egzemplarzu z rodzaju C i F, a także zaopatrzenie się w ścisk sprężynowy czy narożnikowy. Ściski stolarskie C są wyposażone w mocny korpus, pozwalający na uzyskanie dużych sił.

Zaletą ścisków F jest natomiast możliwość wykorzystania ich również w celu rozpierania elementów. Oba te rodzaje biorą swoje nazwy od podobieństwa w budowie do liter alfabetu. Ściski sprężynowe są natomiast nieco słabsze, ale zapewniają znacznie szybszą obsługę – doskonale przydadzą się do lżejszych konstrukcji, które nie wymagają zastosowania dużych sił.

Do czego przyda się kątownik stolarski?

Przygotowując ozdoby, niewielkie meble, np. półki na kwiaty i wiele innych przedmiotów, niezbędne będzie odpowiednie wymierzenie kątów. Warto wyposażyć się w tym celu w narzędzie solidne, wykonane z trwałych materiałów. Dzięki temu zyska się pewność, że wykonany pomiar będzie rzetelny, a tworzone ozdoby bądź meble nie stracą na estetyce ani funkcjonalności. Przydomowy warsztat, wyposażony w dobry kątownik stolarski pozwoli na wykonanie znacznie większej liczby akcesoriów.

W ofertach sklepów dostępne są zarówno modele o jednym kącie – 90 stopni, jak i regulowane w danym zakresie. Ważną cechą każdego z nich jest czytelność podziałki, zapewniająca komfort podczas prac. Najlepsze kątowniki posiadają idealne proporcje między swoją solidnością, a ciężarem. Zapewniają one zarówno dokładny pomiar kątów, jak i łatwość przenoszenia czy przewożenia w inne miejsce.

Bezpieczeństwo podczas prac

Niezależnie od tego, jak wysokiej jakości narzędzia się zakupi, warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Założenie solidnych rękawic czy przestrzeganie zaleceń producenta odnośnie stosowania klejów do drewna mogą w znacznym stopniu pomóc w zachowaniu zdrowa i dobrej formy, w przeciwieństwie do nieuważnego prowadzenia prac. Szczególną ostrożność należy zachować także podczas posługiwania się dłutem – część modeli jest naprawdę ostra!